آشنايي با انوع بي‌خوابي، از اضطراب تا بي‌برنامگي

[ad_1]


آشنايي با انوع بي‌خوابي، از اضطراب تا بي‌برنامگي

  بزرگنمايي:

چه خبر –

با پنج نوع بي خوابي آشنا شويد

علت‌هاي بيماري بي‌خوابي (insomnia) مي‌توانند در هر فرد، متفاوت باشند و نمي‌توان يک علت خاص را به همه افراد تعميم داد. خوشبختانه، متخصصان خواب، در سال‌هاي اخير پيشرفت‌هاي چشمگيري را پشت سر گذاشته‌اند و اطلاعات وسيعي درباره انواع علت‌هاي بي‌خوابي به‌دست آورده‌اند. اگر چيزي درباره اين علت‌هاي متنوع نمي‌دانيد، مي‌توانيد از توضيحات زير کمک بگيريد.

بي‌خوابي ناشي از اضطراب: بيش از حد نگران اين هستيد که آيا خواب‌تان خواهد برد يا نه

بدن همه ما زماني به خواب خواهد رفت که احساس نياز کند. بنابراين، هيچ کدام از ما نمي‌توانيم به زور بخوابيم. البته به‌گفته دکتر متيو ايبن (متخصص خواب)، يافته‌هايي که در سال‌هاي اخير درباره اثرات زيان‌بار کم‌خوابي بر سلامتي به‌دست آمده‌اند، اضطراب افراد را زياد کرده‌اند و حتي مي‌توانند آنان را بيدار نگه دارند. اين متخصص مي‌گويد: «مطالعاتي وجود دارند که نشان مي‌دهند بي‌خوابي، خطر ابتلا به بيماري ديابت نوع 2 و فشار خون بالا را افزايش مي‌دهد. با اين‌حال، وقتي که داده‌هاي اين مطالعات را با دقت نگاه مي‌کنيم، نمي‌توانيم اين عوارض را با قطعيت بپذيريم. بنابراين، بي‌خوابي بيشتر از هر چيزي باعث خستگي شديد مي‌شود. اين نکته مهمي است که من به همه مراجعه‌کنندگان مي‌گويم. وقتي که مردم، اين نکته را از زبان من مي‌شنوند، ديگر بيش از حد نمي‌ترسند و درنتيجه، از ميزان اضطراب‌شان کاسته مي‌شود».

بي‌خوابي واکنشي: قرص‌هاي خواب تجويزي را زودتر از موعد کنار مي‌گذاريد

به‌گفته دکتر رابرت روزنبرگ (متخصص خواب)، حدود 80 درصد از موارد ابتلا به بي‌خوابي، بدون مصرف دارو قابل درمان هستند، اما در بعضي از موارد هم مصرف دارو لازم است. بي‌خوابي کوتاه‌مدت ناشي از استرس، يکي از احتمالات طبيعي پس از اتفاقاتي مانند طلاق، مرگ عزيزان، تغيير شغل و… است. در اين حالت، بدن معمولا به مصرف داروها تحت نظر پزشک و براي دوره کوتاه، واکنش مثبت نشان مي‌دهد. اما اگر اين دوره مصرف بيشتر از يک يا دو ماه طول بکشد، قطع ناگهاني مصرف دارو با افزايش شانس تشديد بي‌خوابي همراه مي‌شود. بنابراين، حتما براي قطع مصرف اين داروها تحت نظر پزشک عمل کنيد و خودسرانه تصميم نگيريد.

بي‌خوابي معکوس: خيلي زود به رخت‌خواب مي‌رويد

يکي از اشتباهاتي که مي‌تواند باعث بي‌خوابي شود، همين تلاش زودهنگام براي خوابيدن است. بسياري از افرادي که زودتر از موعد به رختخواب مي‌روند، شب گذشته را خوب نخوابيده‌اند و فکر مي‌کنند که بايد زودتر در موقعيت خواب قرار بگيرند. با اين‌حال، اين تصميم معمولا با بيدار ماندن بيش از حد در رخت‌خواب همراه مي‌شود و درنهايت فرد را به بي‌خوابي مبتلا مي‌کند. دکتر وينتر (متخصص خواب) مي‌گويد: «اگر ساعت 9 شب به اتاق خواب مي‌رويد و دو ساعت طول مي‌کشد تا بخوابيد، فردا شب ديگر در ساعت 9 اين کار را انجام ندهيد».

بي‌خوابي مصنوعي: شما واقعا خواب‌تان نمي‌آيد، حتي اگر انرژي‌تان تخليه شده باشد

به‌گفته دکتر وينتر، تفاوت زيادي بين خواب‌آلودگي و احساس خستگي وجود دارد. «خستگي، احساسي است که دقيقا بعد از فعاليت بدني به‌وجود مي‌آيد، وقتي که انرژي بدن تخليه مي‌شود. براي همين هم دونده‌ها بعد از دويدن احساس خواب‌آلودگي نمي‌کنند، بلکه کاملا خسته مي‌شوند». از طرف ديگر، احساس خواب‌آلودگي مساوي است با حالتي که در مغز به‌وجود مي‌آيد. در اين حالت، فرد براي بيدار ماندن بايد به‌سختي تلاش کند. آگاهي داشتن درباره اين تمايز واقعا مهم است، چون به ما کمک مي‌کند تا خستگي و خواب‌آلودگي را با همديگر اشتباه نگيريم. در بسياري از موارد خستگي، بدن به ويتامين D يا ويتامين B12 يا نوشيدن مقدار زيادي آب نياز دارد. البته اگر در طول روز دائما خسته هستيد، بهتر است به پزشک مراجعه کنيد.

بي‌خوابي ناشي از بي‌برنامگي: هيچ برنامه مشخصي براي خواب نداريد

مغز ما براساس عادت تنظيم مي‌شود. پس اگر با بي‌خوابي مواجه هستيد، بايد اول از همه برنامه روزانه خودتان را بازبيني کنيد. اين بخش‌هاي برنامه روزانه از همه مهم‌تر هستند: زمان وعده‌هاي غذايي اصلي، زمان ورزش کردن، زمان خوابيدن و زمان بيدار شدن. علاوه بر اين، فعاليت روزانه (خصوصا زير نور در ساعات اوليه روز) مي‌تواند به خواب شبانه بهتر کمک کند. اين ترفند، حرارت بدن را بالاتر مي‌برد و ميزان ترشح هورمون ملاتونين براي موقع خواب را تنظيم مي‌کند.

منبع: salamatism.com


[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *